Sąd Apelacyjny we Wrocławiu

Rozmiar czcionki:
BIP
Start -› Aktualności i Ogłoszenia -› Komunikat Prezesa Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu w sprawie informacji prasowej zawartej w serwisie Wyborcza.pl z dnia 3 czerwca 2013 r.
Jednostka Nadrzędna
JEDNOSTKI podległe
Musisz uaktualnić flash player"a.
Portal Orzeczeń
Portal Informacyjny
ilustracja
Masz Prawo do Mediacji
E-płatności
Kontakt
tel: 71 798 77 99
Sąd Apelacyjny we Wrocławiu mieści się w trzech budynkach. Więcej informacji w zakładce Siedziba.
tel. centrala 71 798 77 77
faks: 71 798 77 14
tel. 71 748 96 00
NIP 899-17-34-166
REGON 005965788
Komunikat Prezesa Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu w sprawie informacji prasowej zawartej w serwisie Wyborcza.pl z dnia 3 czerwca 2013 r.
lista aktualności
Dodano: 2013-06-06 13:26:23
Zmodyfikowano: 2013-06-06 13:27:24
Opublikował: Rafał Bartoszewicz
Przez: Rafał Bartoszewicz
Poleć znajomemu
drukuj
Odsłon: 3876
Komunikat Prezesa Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu
Dnia 3 czerwca 2013 r. w serwisie Wyborcza.pl – http.:/wyborcza.pl/ ukazał się artykuł zatytułowany: „Sprawa byłego policjanta: sędzia każe protokolantce przeszukać jego żonę i dziennikarkę „Gazety Wyborczej”. W reakcji na tę publikację zarządziłem przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego przebieg opisywanego przez Autorkę publikacji wydarzenia. Z ustaleń poczynionych na podstawie pisemnych oświadczeń sędziów składu orzekającego oraz protokolantki wynika, iż w trakcie wygłaszania przez sędziego sprawozdawcę uzasadnienia wydanego przez Sąd Apelacyjny orzeczenia, sędzia sprawozdawca powziął wątpliwość czy obecne na sali rozpraw w charakterze publiczności dwie kobiety nie dokonują nagrywania przebiegu posiedzenia, mimo braku wymaganego zezwolenia Sądu. Sędzia sprawozdawca dwu lub trzykrotnie zwrócił się do obecnych kobiet z pytaniem czy nagrywają przebieg posiedzenia. Za każdym razem padły odpowiedzi przeczące. Osoby te zajmowały miejsce w drugim rzędzie ław, tak że oparcie pierwszej ławy przesłaniało widok na siedzenia ław dalszych. Mając nadal wątpliwość, sędzia sprawozdawca polecił protokolantce aby „sprawdziła” czy obecne kobiety na pewno nie nagrywają. Protokolantka zbliżyła się do ławy zajmowanej przez obie panie na odległość około jednego metra i spojrzała na zajmowaną przez nie ławę. W tym momencie jedna z kobiet – Autorka artykułu – uniosła w kierunku protokolantki otwartą damską torebkę. Protokolantka powiedziała, że do torebki zaglądać nie będzie i powróciła na swoje miejsce. W żadnym kontekście nie padło polecenie „przeszukania” ani polecenie sprawdzenia zawartości torebek należących do obecnych kobiet. Ponieważ opisywane zdarzenie miało miejsce po ogłoszeniu orzeczenia i nie pozostawało w związku z rozpoznawaną sprawą, Przewodniczący składu nie polecił umieszczenia jego opisu w protokole posiedzenia.
Przedstawionemu opisowi zdarzeń odpowiada zapis obrazu z sali rozpraw zarejestrowany przez kamerę monitoringu sądowego znajdującego się w budynku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Z zapisu tego wynika również, że całe wydarzenie trwało 6 sekund.
Ustalony przebieg posiedzenia Sądu Apelacyjnego w dniu 29 maja 2013 roku nie daje podstaw do podejmowania przez Prezesa Sądu Apelacyjnego dalszych czynności służbowych w tej sprawie.

Podmiot udostępniający informację
Sąd Apelacyjny we Wrocławiu

Osoba, która wytworzyła informację
Andrzej Niedużak

Data wytworzenia informacji
06.06.2013 r.

wstecz
Niniejszy serwis stanowi Biuletyn Informacji Publicznej Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu w myśl ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej.
Projekt i wykonanie Excelo.   Powered by excelo true CMS system.